W poznańskim Centrum Usług Biznesowych GSK IT odbyła się konferencja prasowa z udziałem wiceministra rozwoju Tadeusza Kościńskiego, Ambasadora Brytyjskiego Jonathan Knotta, przedstawicieli władz Poznania i zarządu GSK oraz rektora Politechniki Poznańskiej. Powodem spotkania był dynamiczny rozwój GSK IT oraz podpisanie porozumienia pomiędzy GSK a Politechniką Poznańską w zakresie rozwoju technologii sztucznej inteligencji.

W ciągu roku GSK IT zwiększyło zatrudnienie o dodatkowych 200 osób. Obecnie 700 specjalistów wspiera procesy badawczo-rozwojowe leków i szczepionek, produkcję i dostarczanie produktów GSK milionom pacjentów na całym świecie. Zespół 700 specjalistów wspiera 100 tys. pracowników GSK na całym świecie i obsługuje ponad 20 tys. systemów informatycznych. Centrum Usług Biznesowych GSK IT, które jest jednym z trzech takich globalnych ośrodków GSK.

W roku 2016 Centrum wdrożyło strategię i model działania oparty na rozwoju wysoko specjalistycznych centrów kompetencyjnych. Obecnie 6 specjalistycznych zespołów wspiera od strony technologicznej, informatycznej i obliczeniowej zarówno procesy badawczo-rozwojowe prowadzące do opracowania nowych leków i szczepionek, ich produkcji, jak i codzienną działalność powiązaną z dostarczaniem produktów GSK milionom pacjentów na całym świecie. Nowa strategia pozwoliła stworzyć od ubiegłego roku dodatkowych 200 miejsc pracy dla wysoko wykwalifikowanych pracowników IT.

„Obszar nauk przyrodniczych i medycznych jest jedną z najmocniejszych stron brytyjskiej gospodarki. Brytyjskie firmy z tego sektora są przedsiębiorstwami wiodącymi na świecie i w znaczący sposób wspierają brytyjski sektor ochrony zdrowia. Jest to obszar wymagający bliskiej współpracy sektora publicznego, rządowego, firm komercyjnych i świata nauki oraz międzynarodowego transferu know how. Cieszę się, że brytyjskie firmy, takie jak GSK, zarówno inwestują i transferują swój know-how do innych krajów, ale też korzystają z wiedzy i kompetencji międzynarodowych specjalistów – świetnym przykładem jest tu rozwój GSK w Polsce i fakt, iż firma zatrudnia tu ponad 1700 wysoko wykwalifikowanych pracowników. To z pewnością przyspiesza odkrywanie nowych terapii. GSK jest doskonałym przykładem na to, jak brytyjskie i polskie firmy mogą współpracować i dostarczać realnych korzyści obywatelom obu państw" - stwierdził Jonathan Knott, Ambasador Brytyjski w Polsce."

Podczas uroczystości podsumowującej kolejny etap rozwoju Centrum w Poznaniu, przedstawiciele GSK IT oraz Politechniki Poznańskiej podpisali porozumienie w zakresie rozwoju technologii sztucznej inteligencji. Celem projektu, oprócz zacieśnienia współpracy pomiędzy GSK i Politechniką Poznańską, jest także optymalizacja procesów wsparcia użytkowników przez zespół IT.

 

Z punktu widzenia polityki gospodarczej kraju, innowacyjna branża farmaceutyczna, uznawana jest za jeden z najprężniejszych i najbardziej rozwojowych sektorów gospodarki. Centrum Usług Biznesowych GSK IT, poprzez inwestycje w obszarze inteligentnej reindustrializacji, transfer know-how i tworzenie nowych wysokospecjalistycznych i wysokopłatnych miejsc pracy, wpisuje się w główne założenia Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" - podkreślił wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński.

Podpisanie porozumienia dotyczącego sztucznej inteligencji

„Polski zespół GSK IT dostarcza kompetencje i rozwiązania, które są niezbędne w pracy naukowców i pracowników GSK nad naszymi terapiami. To zdecydowanie usprawnia proces badawczo-rozwojowy i produkcję innowacyjnych leków i szczepionek" - powiedział Sebastian Drzewiecki, Dyrektor Zarządzający Centrum Usług Biznesowych GSK IT oraz Członek Zarządu GSK Services Sp. z o.o"

Konferencja prasowa o innowacji