Jesień w GSK IT upłynęła nam pod hasłem wolontariatu. Pomagaliśmy nie tylko w szkołach czy stowarzyszeniach zajmujących się opieką osób niepełnosprawnych. Jeden z oryginalniejszych pomysłów na Orange Day (czyli dzień wolontariatu pracowniczego) – Eco Event - to zupełnie nowa inicjatywa, która cieszyła się ogromnym zaangażowaniem naszych pracowników. Dla jego organizatorów ważne było, żeby wspierać nie tylko ludzi, ale jednocześnie pomagać środowisku.

Edukacja ekologiczna pracowników GSK IT

Głównym celem projektu była pomoc w pozyskaniu dużej liczby nasion drzew liściastych. Są one niezbędne do odbudowania drzewostanu zniszczonego przez nawałnice i silne wiatry, które nawiedziły Polskę w tym roku. Dodatkowym atutem tego wydarzenia było podniesienie świadomości ekologicznej wśród pracowników GSK IT. Warto również zaznaczyć, że drzewa, które wyrosną z pozyskanych nasion, przyczynią się do zmniejszenia oddziaływania firmy GSK na środowisko naturalne.

Jak opowiadają inicjatorzy projektu, Karolina i Andrzej: Na początku dowiadywaliśmy się, co można zrobić w naszej okolicy. Przypomniała nam się inicjatywa, w której braliśmy udział jeszcze na studiach. Wtedy była to wycieczka do nadleśnictwa i sadzenie drzew. Jednak, jak się okazało po rozmowie z leśniczym z pobliskiego Porażyna, nie tyle potrzebna jest pomoc w sadzeniu drzew, a zbiór żołędzi, które posłużą za nasiona.

Po kilku godzinnym spacerze nasi pracownicy uzbierali ok. 8 kg żołędzi, co da około 1000 drzew! To świetny wynik. Całemu wydarzeniu towarzyszyła świetna atmosfera, wszyscy byli bardzo zaangażowani. na nasze pytania odpowiadał nadleśniczy, który ma ogromną wiedzę. To wydarzenie pomogło też zintegrować się pomiędzy zespołami.

Opinie uczestników Orange Day: 

To niesamowite, że tak mała rzecz jak żołędzie może być tak pomocna dla środowiska!

Nie tylko byłem zaskoczony ile drzewek będzie z naszego urobku ale też uświadomiłem sobie jak bardzo dużo pracy trzeba włożyć w integrację „starych i nowych” pracowników, które nie mają okazji się spotkać na co dzień z racji pracy w różnych lokalizacjach. Piątkowe wydarzenie znakomicie pomogło w tej integracji.

Świetne połączenie pracy i edukacji. Mieliśmy okazję pomóc naturalnemu środowisku i jednocześnie dowiedzieć się, jak działa nasz ekosystem. Było super!

Relaksujący czas przy ognisku
Udział współpracowników w inicjatywie charytatywnej